Ekstremalna przygoda z Paszportem Turystycznym!


„Gdy przed 80 laty na Wdzie powstawały elektrownie wodne, słychać było głosy sprzeciwu, że budowa zapór zaszkodzi przyrodzie. Dziś wiemy, że stało się wręcz przeciwnie. Po tym jak powstał Zalew Żurski – gdy rwąca rzeka zmieniła się w jezioro – nad zbiornikiem osiedliły się nowe gatunki zwierząt, które do tej pory na tych terenach nie występowały, a region zyskał nową atrakcję. Warto wybrać się na spacer i zobaczyć ją z bliska”
- mówi Daniel Siewert, p.o. dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Nad Jeziorem Żurskim wznosi się punkt widokowy „Zatoki”, z którego podziwiać można główną część zalewu i znajdującą się w jego centrum wyspę zamieszkałą przez bobry. Do punktu można się dostać jedynie pieszo lub rowerem górskim, ale do pokonania mamy zaledwie 500 m. Dłuższy spacer czeka nas po rezerwacie przyrody Gościąż, gdzie by dostać się do jeziora musimy przespacerować 2 km leśną ścieżką. Zawiedzie nas ona nad akwen unikatowy w skali całej Europy - na jego dnie znajdują się osady, z których da się odczytać zapis historii zmian klimatu i środowiska w tym miejscu na przestrzeni aż 13 tys. lat!
Ci, którzy od odpoczynku nad wodą wolą górskie krajobrazy, wcale nie muszą wyjeżdżać od razu na południe Polski. Znacznie bliżej, bo w powiecie świeckim, znajduje się Parów Cieleszyński, gdzie ścieżką prowadzącą przez głęboki wąwóz dotrzemy do ogromnych, rzadko występujących formacji skalnych. Jeszcze większym fenomenem jest jaskinia Bajka. W gminie Dobrcz możemy podziwiać nietypowe dla tej części kraju zjawisko geologiczne. Jaskinia znajduje się 12 m nad dnem wąwozu, w ścianie skalnej, a do wnętrza prowadzi wąski tunel. Do środka wchodzi się na własną odpowiedzialność – to wyzwanie dla osób o mocnych nerwach!
Ci, którym nie straszne i skały, i woda, mogą się wybrać do samego „Piekła”. To nazwa uroczyska w Borach Tucholskich, gdzie Brda na krótkim odcinku zachowuje się jak górska rzeka. Zmienia kilkakrotnie kierunek spływu, tworzy meandry, wiry i bystrza, a jej dno wysłane jest głazami dużych rozmiarów. Skupisko głazów zostało uznane za pomnik przyrody – można je zobaczyć z lądu, ale warto zmierzyć się z rzeką i pokonać ten odcinek kajakiem!
Wybierając się w podróż nie zapominajmy o paszportowej zabawie. W tym roku możemy włączyć się do niej na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Docierając w trudno dostępne zakaMARKI regionu zdobędziemy pieczątki z ciekawych miejsc, a przy okazji dodatkowe punkty, które przybliżą nad do atrakcyjnych nagród!