Parki krajobrazowe polecają się na wakacje!

„W województwie mamy aż dziesięć parków krajobrazowych, z czego trzy tworzą rozbudowany zespół. Wszystkie te miejsca obfitują w atrakcje przyrodnicze, jakich nie spotkamy w pozostałych częściach regionu, a czasem i kraju. Biorą one udział w paszportowym konkursie, ale nagrody dla najaktywniejszych turystów to nie jedyny powód, dla którego warto wyruszyć w podróż po regionie. Parki krajobrazowe to ciekawy kierunek na weekendowe wypady o każdej porze roku”
- mówi Witold Kwapiński, dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego

W Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym warto odwiedzić choćby osadę Krzywy Las, gdzie można zajrzeć do wnętrza mającego niemal 300 lat dębu szypułkowego. To najstarsze drzewo w całym parku, ale i tak jeszcze młode w porównaniu z Dębem Rzeczpospolitej, zwanym też nieraz Dębem Jagiełły. Wiek drzewa rosnącego w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym szacuje się na około 550 lat! Mierzy ono 35 m wysokości i ma 641 cm obwodu w pierśnicy. Posiada też swoje miejsce w historii regionu – jego okolice były miejscem patriotycznych spotkań, a pod samym dębem partyzanci składali żołnierską przysięgę na wierność ojczyźnie.
W parkach krajobrazowych znajdziemy też wiele malowniczych jezior, jak ukryte wśród Borów Tucholskich Jeziorka Kozie. To przepiękny rezerwat, w którym ochroną objęto cztery leżące obok siebie zagłębienia wytopiskowe. Najbardziej malownicze z nich zostało udostępnione dla zwiedzających – w tym celu wybudowano kładkę, która pozwala na dotarcie na skraj tafli jeziora. Ci, którym marzy się jeszcze bliższy kontakt z wodą, powinni się wybrać nad Gopło, po którym kursuje jeden z dwóch w Polsce promów śródlądowych. Rejs jest bezpłatny, a jego trasa biegnie przez malownicze obszary, chronione w ramach programu „Natura 2000”.
Ale parki krajobrazowe to nie tylko lasy i jeziora. To także znajdujące się w ich otoczeniu zabytki, jak choćby Pałac  w Sypniewie, jeden z najlepiej zachowanych parków dworskich w kraju. Odwiedzając takie miejsca warto pamiętać o Paszporcie Turystycznym. W tym roku do zabawy można było włączyć się na dwa sposoby: pobierając aplikację na swój telefon lub wędrując z drukowaną książeczką. Z końcem sierpnia kończymy wprawdzie zbieranie punktów w wirtualnym paszporcie, ale wciąż jeszcze można powalczyć o nagrody zbierając tradycyjne pieczątki!

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.
Aplikację mobilną, pobrać można tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.nogravity.torun.paszport

Zapraszamy !