Podziwiaj widoki Kujaw i Pomorza!

Czy wiesz skąd najlepiej widać, jak Wda wpływa do Wisły? Z którego miejsca można obserwować ptaki nad Gopłem? I dlaczego warto wspiąć się na Talerzyk? Przekonasz się o tym z Paszportem Turystycznym, odwiedzając najciekawsze punkty widokowe w naszym województwie!

„Nad Gopłem mamy wiele punktów widokowych, z których większość zlokalizowana jest na półwyspie Potrzymiech. By się do nich dostać trzeba przejść przeprawę promową w Złotowie, ale to samo w sobie może już być atrakcją, bo niewiele jest takich przepraw w regionie, a na półwysep można popłynąć za darmo. Poza półwyspem mamy wieże w Wątoku oraz Bachorzy – ale by tam się dostać to nie taka prosta sprawa, bo trasa biegnie przez zarośla i nieużytki. Najlepiej zaopatrzyć się w długie spodnie i wysokie buty, i dotrzeć tam piechotą. Widoki warte są tego wysiłku!”
- mówi Andrzej Sieradzki, dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia

Z wieży widokowej „Bachorze” obserwować możemy wody Gopła i bagna otaczające półwysep Potrzymiech. Są one siedliskiem wielu gatunków ptaków, w tym gęsi gęgawy – stanowiącej symbol Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Malowniczy widok na taflę wody roztacza się także z Dziewiczej Góry. To naturalny punkt widokowy nad jeziorem Górznieńskim, wykorzystywany przez mieszkańców okolicy od wielu stuleci. W średniowieczu w tym miejscu znajdowało się tutaj grodzisko, a obecnie wzgórze pełni funkcję parkowo-rekreacyjną dla turystów i mieszkańców z pobliskiego Górzna.
Wiele zapierających dech w piersiach widoków zaobserwujemy także nad Wisłą. Zlokalizowany na obrzeżach Świecia punkt widokowy „Diabelce” to miejsce, z którego obserwować można ujście Wdy oraz tzw. Diabelskie Góry, czyli pasmo niewysokich stoków nadwiślańskich. Panoramę doliny Wisły podziwiać można też w okolicach Topolna, gdzie na polach otaczających wieś znajdują się pozostałości XI-wiecznego grodziska Talerzyk. Na wzgórzu znajdują się ławki i wiata, więc można zaplanować w tym miejscu dłuższy odpoczynek.
Kolekcjonując widoki z kujawsko-pomorskiego warto pamiętać o Paszporcie Turystycznym. W tym roku do akcji można było włączyć się na dwa sposoby: pobierając aplikację na swój telefon lub wędrując z drukowaną książeczką. Z końcem sierpnia kończymy wprawdzie zbieranie punktów w wirtualnym paszporcie, ale wciąż jeszcze można powalczyć o nagrody zbierając tradycyjne pieczątki. Zacząć można w każdej chwili – odwiedzając punkty widokowe Kujaw i Pomorza!

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.
Aplikację mobilną, pobrać można tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.nogravity.torun.paszport

Zapraszamy !