Ruszaj z nami kujawsko-pomorskimi ścieżkami dydaktycznymi!

Zapraszam wszystkich pasjonatów wędrówek do zabawy w ekoquesting na naszych ścieżkach dydaktycznych. Ekoquesting jest rodzajem gry terenowej, podchodów z wątkiem edukacyjnym, w której uczestnicy podążają szlakiem wytyczonym przez wskazówki na karcie questu. Kolejne miejsca i punkty na trasie odnajdują przez rozwiązywanie zagadek, bądź wykonanie zadań. Na końcu szlaku na uczestników zabawy czeka „skarb”, czyli nagroda dla tych, którzy poprawnie rozwiązali wszystkie zadania
- mówi Krzysztof Lewandowski, dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym na uwagę zasługuje m.in. ścieżka edukacyjna „Szumny Zdrój”, biegnąca przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczymy na niej polodowcowe formy krajobrazu i rzadko występujące w tej części Polski gatunki roślin, jak czosnek niedźwiedzi. Ciekawy będzie też spacer ścieżką dydaktyczną „Bobrowiska” w Brodnickim Parku. Jej atrakcjami są: nieczynny młyn, elektrownia wodna, wylęgarnie ryb, torfowiska, bór sosnowy oraz miejsca obserwowania orła bielika i bobrów, od których ścieżka zawdzięcza swą nazwę.
Spragnieni wrażeń powinni udać się na wędrówkę ścieżką wiodącą wzdłuż rezerwatu przyrody „Grabowiec”. Prowadzi ona obok unikatowego lasu, porośniętego przez graby i dęby, a na jej końcu czeka taras widokowy z widokiem na dolinę Wisły oraz kilkunastometrowy zjazd na stalowej linie! Na spokojniejszy spacer warto się wybrać do Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Jelenia Wyspa”, prezentująca charakterystyczne dla Borów Tucholskich zbiorowiska roślinne.
Ciekawe ścieżki znajdziemy nie tylko w sercu lasu, ale także i na terenach miast. W Bydgoszczy przy ul. Bora-Komorowskiego powstała ścieka ekologiczna „Łoskoń”. Jest to teren lęgowy licznego ptactwa wodnego, na którym rośnie bujna roślinność i unikatowe drzewa. Wybierając się w podróż takimi ścieżkami nie zapominajmy o paszportowej zabawie. W tym roku możemy włączyć się do niej na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Docierając w trudno dostępne zakaMARKI regionu zdobędziemy pieczątki z ciekawych miejsc, a przy okazji dodatkowe punkty, które przybliżą nas do atrakcyjnych nagród!

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.
Aplikację mobilną, pobrać można tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.nogravity.torun.paszport

Zapraszamy !