Tajemnice militarnych zakaMARKÓW – poznaj je z nami!

Nasz region jest bardzo bogaty w budowle o charakterze militarnym, od zamków, przez systemy basztowe i pierścieniowe, po pozostałości elementów obronnych z czasów II wojny światowej. Najwięcej takich obiektów, które zostały już dobrze poznane, znajduje się w okolicach Torunia, Chełmna i Grudziądza, ale na terenie całego województwa natknąć się można na wiele mniejszych fortyfikacji pomocniczych, które też warto zobaczyć. Zachęcam osoby zainteresowane historią, ale nie tylko, do odkrywania tych obiektów, np. podczas weekendowych wypadów, bo wszędzie się można dziś szybko dostać, a wiele z nich znajduje się w pobliżu innych ciekawych miejsc
- zachęca Jerzy Okoński, komendant Fortu IV w Toruniu

Fort IV to tylko jeden z wielu obiektów tworzących pierścień obronny wokół XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Do dziś zachowało się w Toruniu około 150 budowli obronnych, w tym 15 dużych fortów, a mówimy tu tylko o jednym mieście! Bogatą linię umocnień ma też Twierdza Chełmno, w skład której wchodzi m.in. Fort Watorowo. Jest on dostępny dla turystów, lecz do środka wchodzi się na własną odpowiedzialność. Jest tam ciemno i natrafić można na mnóstwo różnych przeszkód!
Fort Watorowo znalazł się na liście miejsc biorących udział w tegorocznej zabawie paszportowej. Łatwo do niego dotrzeć, bo fortyfikacja wyróżnia się w krajobrazie podchełmińskiej wsi, ale na mapie Paszportu znajdziemy też kilka obiektów, których odkrycie będzie się wiązać z pewnym wysiłkiem. Np. na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego znajduje się ukryty wśród zieleni bunkier, w którym zimują nietoperze. W lasach otaczających Włocławek wybudowano ciąg niedużych schronów bojowych zwanych „tobrukami”. W Krajeńskim Parku Krajobrazowym, na linii Obrowo – Drożdzienica, ciągnie się z kolei pas obronny złożony z sześciu schronów, otoczonych przez bagna, pagórki i rzekę. Spróbujmy odszukać je wszystkie!
Wybierając się w weekendową podróż militarnym szlakiem warto włączyć się do paszportowej zabawy. W tym roku możemy zrobić to na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Odwiedzając schrony i forty zdobędziemy w ten sposób wiele pieczątek!

Skoro już wybierzemy się w podróż po regionie, czemu przy okazji nie włączyć się do paszportowej zabawy? W tym roku możemy zrobić to na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką.

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel.
Aplikację mobilną, pobrać można tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.nogravity.torun.paszport

Zapraszamy !